8 Perc Bence – Aki kérdez: Gellért Gábor – 4. évad (jelenlegi)

27. adás – A GAL Relax – út a nyugodt élet felé (4. rész)

Eljutottunk a Relax termékről szóló sorozatunk végéhez. Azzal kezdünk, hogy szabjuk saját magunkra a termék szedését, hiszen mindenkinek másképpen működik a szervezete, van akinek hamarabb jön a hatás, van akinek később. És bemutatkozik a 8 perc Bence hallgatóinak a GABA.

26. adás – A GAL Relax – út a nyugodt élet felé (3. rész)

Folytatjuk az új Relax termék bemutatását. Bence elmondja, hogy mikor és mennyit érdemes szedni a Relaxból? Mennyi idő alatt hat? Arra is választ kapunk, hogy rá lehet-e szokni a termékre? És ha nem, mert nem, miért nem? Vajon megtörténhet, hogy jobban megnyugtat minket a termék, mint szeretnénk? A podcast végén még egy gyors légzésgyakorlat iskolát is levezet Szabó Gál Bence.

25. adás – A GAL Relax – út a nyugodt élet felé (2. rész)

Folytatjuk az új Relax bemutatását. Szabó Gál Bencével végigvesszük a termék valamennyi összetevőjét és azok hatásmechanizmusait. Milyen érdekes például, hogy az L-teanin, amely a zöld tea kivonatából készül, egy nyugtató termékbe kerül, hiszen zöld teát gyakran kávé helyett fogyasztjuk, hogy felébredjünk. Van ebben ellentmondás? Az a helyzet, hogy nincs. Minden kiderül a 8 perc Bencéből.

24. adás – A GAL Relax – út a nyugodt élet felé (1. rész)

Manapság az emberek egyik legfontosabb problémája a stressz. Az állandó cselekvés, az állandó aggodalom és feszültség. Az állandó pörgés. A figyelmünket gyakran összezavarják a háttérben mindig jelenlévő problémák. Az alvászavar is mindennapos. Van, aki órákig álmatlanul forgolódik, és csak akkor tud elaludni, amikor lassan ébredni kell. Mások este mély álomba zuhannak, 1 óra elteltével felébrednek és olyan éberek, mintha 8 órát aludtak volna. 

Persze ez a hatás csak néhány óráig tart, aztán jön a kóros álmosság. Pont akkor, amikor a legfrissebbnek, legélesebbnek kéne lennünk. Ezért született meg a Relax termék, amelyet most bemutat a vezető fejlesztő, Szabó Gál Bence.

23. adás – Bemutatkozik a B-komplex!

A GAL vitamin új terméke a B-vitamin komplex. Tulajdonképpen ha valaki GAL multivitamint szed, megkapja a B komplex valamennyi összetevőjét. A termék tehát azoknak kínál alternatívát, akik kimondottan jó minőségű, kizárólag B-vitamin tartalmú terméket keresnek. A B-komplexre pedig volt vevői igény. Szabó Gál Bence most bővebben is beszél a termékről.

22. adás – Szedjünk egészséges multivitamint! (4. rész)

Bence folytatja a jelenlegi multivitamin készítmények elemzését, felhívja a figyelmet a problémákra. A D-vitamin, A-vitamin egészséges arányával folytatjuk, majd kitérünk a karotinoidok megfelelő formájára. E-vitaminból szintén nagyon nem mindegy, hogy mennyit és milyen formában pótolunk. Ami fontos: a multivitamin jó is, kell is, de érdemes figyelni az összetételére.

21. adás – Szedjünk egészséges multivitamint! (3. rész)

Bence folytatja a jelenlegi multivitamin készítmények elemzését, felhívja a figyelmet a problémákra. A multivitamin készítmények vas- és B3-vitamin tartalmával folytatjuk. A vas egy kétélű kard, fölösleges pótlásának sok potenciális káros hatása lehet, így nincs helye egy multivitaminban. B3-vitaminból legtöbben eleget fogyasztanak, pótlása azonban szintén veszélyeket rejt, például kedvez a patogéneknek, és egyes krónikus betegségek kockázatát is fokozhatja. Ami fontos: a multivitamin jó is, kell is, de érdemes figyelni az összetételére.

20. adás – Szedjünk egészséges multivitamint! (2. rész)

Bence kielemzi a multivitamin készítményekben jelenleg fellelhető problémákat. A béta-karotinnal kezdi az elemzést, amelyet a magyar interneten olvasható cikk is kiemel. 
 
Arról is szó esik, hogy mennyire fontos az A és D-vitamin aránya. Ne feledjük, hogy még néhány évvel ezelőtt is maximum 200 nemzetközi egység D-vitamint, vagy annyit sem tartalmazott sok multivitamin készítmény. Ha az A-vitamin túl sok, a D-vitamin pedig kevés, akkor emelkedik a csonttörések kockázata. 200 nemzetközi egység D-vitamin szedése esetén már múlik a kockázatfokozó hatása a nagy dózisban szedett A-vitaminnak, míg 440 nemzetközi egység D-vitamin felett, az A-vitamin védőhatásúvá válik. 
 
A D-vitamin azonban igazán 4000 nemzetközi egység szedésétől ideális. 
Ami fontos: a multivitamin jó is, kell is, de érdemes figyelni az összetételére.

19. adás – Szedjünk egészséges multivitamint! (1. rész)

Már csaknem megkezdtük nyári szünetünket, amikor megláttuk az egyik internetes újság tudományosnak szánt cikkét. A címe: „Nem ér semmit, ha napi szinten szedünk multivitaminokat”. Persze egy kutatásra hivatkozik a cikk. Azonnal hívtuk Bencét. Ő utánanézett. Mutatjuk!

Az elsődleges eredmény:

A cikket a Guardian-ből fordították, meglehetősen szellősen. A kutatásból csak egy gondolatot említünk meg: “A kutatók a 20 éves adatokat áttekintve azt látták, hogy 4 százalékkal magasabb volt a halálozási kockázat a napi multivitamint szedők körében a követésük kezdeti éveiben. Ez persze nemcsak azt jelentheti a tudósok szerint, hogy a multivitamin növeli a kockázatot – arra is mutathat, hogy az emberek akkor kezdenek el multivitamint szedni, amikor súlyos betegek lesznek.” Ezt hívják úgy, fából vaskarika. Persze Bence tovább gondolkodott, és az eredményei több mint érdekesek.

A rész tartalmából:

  • Megfigyeléses tanulmányok hátrányai,
  • Mi a probléma legtöbb multivitaminnal?
  • Káros összetevők a multivitaminokban,
  • Kevesen figyelnek oda eléggé a táplálkozásukra,
  • Miért csökkent le az ételek mikrotápanyag-tartalma?

18. adás – Az első kávét megihatjuk felkelés után

Egy elterjedt hír szerint az első kávét nem szabad meginni felkelés után, mert növeli a szervezetünkben a stresszhormon, a kortizol mennyiségét. A hír nem áll meg. De azért érdemes róla beszélni.

17. adás – A halolaj a barátunk

A mai adásban megmutatjuk, mi történik akkor, amikor egy rossz minőségű kutatást széles körben publikálnak. Megismerkedünk a publikálási kényszer fogalmával. A hír, amellyel megtelt a magyar sajtó: veszélyes a halolaj, egyeseknél növeli a szív- és érrendszeri betegségek és a stroke kockázatát. Bence most a hibás következtetésekről beszél 8 percben.

16. adás – Az egészséges edzés titkai (10. rész)

Eljutottunk az egészséges edzésről szóló epizódok végére. Bence bemutat egy egészséges edzésekkel övezett napot.

15. adás – Az egészséges edzés titkai (9. rész)

Ebben az epizódban Bence elmondja, mit jelent a Myo-Reps. Elöljáróban annyit, hogy érdemes az edzéssorozatok közti pihenőidőket megtervezni.

14. adás – Az egészséges edzés titkai (8. rész)

A mai adásunk címe: a féloldalas edzés előnyei. Sokkal több előnye van, mint gondolnátok. Az adásból az is kiderül, mit csinálnak a tükörneuronok.

13. adás – Az egészséges edzés titkai (7. rész)

Ebben az adásban a nyújtásról lesz szó. Érdemes lesz végighallgatni, mert Bence már az új kutatások eredményeit ismerteti.

12. adás – Az egészséges edzés titkai (6. rész)

Vajon mikor fejlődik többet az izomzatunk: ha nagy súllyal dolgozunk, vagy hogyha teljesen végigvisszük a mozgást, pontosan addig, ameddig az izmunk sérülés nélkül még képes megnyúlni? Mekkora a mozgási tartományunk?

12. adás – Az egészséges edzés titkai (6. rész)

Vajon mikor fejlődik többet az izomzatunk: ha nagy súllyal dolgozunk, vagy hogyha teljesen végigvisszük a mozgást, pontosan addig, ameddig az izmunk sérülés nélkül még képes megnyúlni? Mekkora a mozgási tartományunk?

11. adás – Az egészséges edzés titkai (5. rész)

A mai epizód a bukásközeliség új kutatási eredményeiről szól. Vajon honnan tudjuk, hogy közel a bukás? És mennyire kell közel lennünk a bukáshoz?

10. adás – Az egészséges edzés titkai (4. rész)

Folytatjuk az egészséges izomnövelésről szóló adásainkat, hiszen minél idősebbek vagyunk, annál fontosabb, hogy minőségi vázizomzattal rendelkezzünk. Ez biztosítja a jó minőségű, hosszú életet számunkra. A mai adásban egy népszerű téma következik: az edzések közötti pihenőidők.

9. adás – Az egészséges edzés titkai (3. rész)

Folytatjuk az egészséges izomnövelésről szóló adásainkat, hiszen egészséges izomzat nélkül sajnos nincsen egészséges szervezet. Mindenki számára fontos a test edzése, életkortól függetlenül. Sőt, ahogy idősebbek vagyunk, egyre fontosabb és egyre nehezebb megőrizni az izmainkat. Az adás végén megismerkedünk a stratégiai dekondicionálás fogalmával. Onnan indulunk, hogy ha edzünk, hány edzéssorozatot érdemes elvégeznünk egy hét alatt…

8. adás – Az egészséges edzés titkai (2. rész)

Folytatjuk az egészséges izomnövelésről szóló adásainkat. Kicsit ismétlünk, aztán haladunk a tananyagban. Persze azt hangsúlyoznunk kell – az edzés nem azért fontos, hogy jól nézzünk ki. Az csak járulékos öröm. Egészséges izomzat nélkül nincs egészséges szervezet. Mindenki számára fontos, életkortól függetlenül.

7. adás – Az egészséges edzés titkai (1. rész)

Azt már tudjuk, hogy milyen állapotban tudunk izmot építeni és azt is, hogy hogyan kell táplálkoznunk az egészséges izomépítéshez. A következő adásokban arról beszél Bence, hogyan kell felépíteni egy edzést.

6. adás – Jó edzéshez jó étel dukál

Az előző adásból megtudtuk, hogy mennyi izmot építhetünk. De ezt a lehetőséget csak akkor használhatjuk ki, ha megfelelően táplálkozunk. Bence elmondja, hogy mennyi fehérjére, szénhidrátra és zsírra van szükségünk az egészséges izomfejlődéshez.

5. adás – Izmok nélkül nincs egészség

Minél idősebbek vagyunk, annál fontosabb, hogy ne veszítsük el az izomzatunkat. Az edzésről már beszéltünk egy-két adásban, de most jött el az idő, hogy összefoglaljuk és rendszerbe foglaljuk az ismereteket. Bence az első adásban arról beszél, hogyan hozzuk izomépítésre kész állapotba a testünket. Ha pedig elkezdünk izmosodni, meddig juthatunk el egészségesen? Milyen tempóban és meddig nőnek az izmaink?

4. adás – A molibdén egy fontos nyomelem

Több olyan enzim működéséhez is szükséges, amelyek az anyagcserénket segítik. Ezek az enzimek megakadályozzák, hogy bizonyos molekulák felhalmozódjanak a vérünkben, és átalakítják azokat más, biztonságosabb anyagokká.

3. adás – A mangán kell nekünk, de van belőle elég

Pótolni nem kell. Ez a jó hír. Sőt, ügyelnünk kell arra, hogy mennyit viszünk be belőle a szervezetünkbe. Ez ugyanis egy olyan anyag, amely nagy mennyiségben káros a számunkra.

2. adás – A szerény króm, amelyre szükségünk van (2. rész)

Azt már tudjuk, hogy a króm nélkülözhetetlen számunkra, fontos folyamataink egészséges lefolyásáért felel. De azt is megtudtuk, hogy a túl sok króm kontraproduktív hatással bír. Figyelembe kell tehát vennünk, hogy mennyi hasznosul a szervezetünkbe jutott krómból. Erről is beszél a mai adásban Szabó Gál Bence.

1. adás – A szerény króm, amelyre szükségünk van (1. rész)

De csak akkor vesszük észre, hogy kell, amikor kevés van belőle. Pedig sok folyamatért felel. Fokozza az inzulin hatását, de antioxidánsként is áldásos a tevékenysége. Bence szerint a króm nem igényel kiemelt figyelmet, de azért ne is feledkezzünk el róla. Arra is ügyelnünk kell, hogy a króm bizony túladagolható, főleg egészséges emberek esetében.

Az interjúk részleteiben sem használhatóak fel a szerző(k) írásbeli engedélye nélkül.

Korábbi adások: 1. évad, 2. évad3. évad